jump to navigation

Monday Math Challenge December 14, 2009

Posted by Nancy Foote in 4th grade, 5th grade, math, math challenge.
3 comments

The candy machine takes only dimes and quarters.  A candy bar costs 45¢.  Exact change is necessary.  I have 11 coins for a total of 84¢.  Can I buy a candy bar from the machine?  Explain.

Centennial students email your answer to me at nancyfootehigley@gmail.com by Friday, 12/18/2009 (9 PM) for bonus points.

Advertisements