jump to navigation

Monday Math Challenge December 14, 2009

Posted by Nancy Foote in 4th grade, 5th grade, math, math challenge.
trackback

The candy machine takes only dimes and quarters.  A candy bar costs 45¢.  Exact change is necessary.  I have 11 coins for a total of 84¢.  Can I buy a candy bar from the machine?  Explain.

Centennial students email your answer to me at nancyfootehigley@gmail.com by Friday, 12/18/2009 (9 PM) for bonus points.

Advertisements

Comments»

1. Richard Hay - December 15, 2009

Hi Nancy,

One .25
Five .10
One .05
Four .01

Nancy Foote - December 16, 2009

You are correct Mr. Hay. But can you buy a candy bar with those coins?

Miss you!

2. Moon - September 26, 2011

Appreciation for this infromtaion is over 9000—thank you!


Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out / Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out / Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out / Change )

Google+ photo

You are commenting using your Google+ account. Log Out / Change )

Connecting to %s

%d bloggers like this: